Okullar Hayat Olsun

HABERLERSiirt’te “Okullar Hayat Olsun Projesi” İl Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı


Siirt’te “Okullar Hayat Olsun Projesi” İl Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okulların eğitim-öğretim saatleri dışında, hafta sonu ve yaz aylarında toplum hizmetine açılmasını öngören “Okullar Hayat Olsun” projesi Siirt Öğretmenevi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Bakanlık temsilcisi Şahmurat Şahiner, Milli Eğitim Şube Müdürü Aydın Ceyhan, İlçe Şube Müdürleri, Halk Eğitim merkezi müdürleri ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Şahiner, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren tüm okulların eğitim-öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında öğrenciler ve yetişkinler için birer “hayat boyu öğrenme merkezi” ile eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkan veren “yaşayan güvenli alanlar” haline dönüştürülmesinin amaçlandığını belirtti.

Yaptıkları çalışmalar sonucunda aldıkları geri bildirimlerle, öğrenci ve yetişkinlerin öğrenme ihtiyaçlarını karşıladığı, özellikle yetişkinlerin anne-baba-çocuk ve toplumsal ilişkilerine önemli katkılar sunduğunu gördüklerini ifade eden Şahiner şöyle konuştu:

“Bu proje Türkiye genelinde uygulanıyor. Bu projenin faydalı olduğuna inanıyorum. Bu toplantıda herkes bu projeden kaynaklanan sorunlar, sıkıntılar varsa aktarsın çözüm önerilerini beraber değerlendirelim” dedi.

Şube Müdürü Ceyhan, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İlimizde ki okulların, eğitim öğretim saatleri dışında da, okul velilerinin, mahalleli ve çevrenin hizmetine açılması, öğrenci ve yetişkinler için birer hayat boyu öğrenme merkezi ve spor, sanat faaliyetlerine fırsat veren yaşayan güvenli alanlar haline dönüştürülmesi amacıyla yürütülen Okullar Hayat Olsun Projesi 2015 Ocak Ayı İl Yürütme Kurulu Toplantısını yapıyoruz. Bundan sonrada bu konuyu masaya yatıracağımız başka toplantılarız olacak.”

İl Yönetim Kurulu Toplantısında, proje kapsamında 2014 yılında yapılan çalışmalar değerlendirildi, yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerileri tartışılarak, 2015 yılında bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda dahil edilecek yeni okullar ile STK ve Belediyenin desteğinin alınması kararlaştırıldı.

Toplantı, katılımcıların proje hakkında görüşlerini belirtmesinin ardından sona erdi.