ZİYA ÖĞRETMEN, KIRKLARELİ'NDE ÖĞRENCİLERİ VE MESLEKTAŞLARIYLA BULUŞTU, AÇILIŞLAR GERÇEKLEŞTİRDİ  
ZİYA ÖĞRETMEN, KIRKLARELİ'NDE ÖĞRENCİLERİ VE MESLEKTAŞLARIYLA BULUŞTU, AÇILIŞLAR GERÇEKLEŞTİRDİ

ZİYA ÖĞRETMEN, KIRKLARELİ'NDE ÖĞRENCİLERİ VE MESLEKTAŞLARIYLA BULUŞTU, AÇILIŞLAR GERÇEKLEŞTİRDİ

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çeşitli açılış ve ziyaretler için gittiği Kırklareli programı kapsamında Umutlu Yarınlar Anaokulunun açılışını gerçekleştirdi. Bakan Selçuk, törende yaptığı konuşmada, "Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir çocuk erken çocukluk eğitimi almışsa akranlarına asgari iki sene fark atıyor. O yüzden de erken çocukluğa dair vurgumuzun daha da güçlenerek devam etmesi gerekiyor." diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırklareli programı kapsamında Umutlu Yarınlar Anaokulu açılış törenine katıldı. Bakan Selçuk, yaptığı konuşmada bölgede böyle bir anaokulunun bulunmasının sadece şimdiyi değil, geleceği de kurmanın ve inşa etmenin müjdecisi olduğunu belirtti.
 
Erken çocukluk eğitimi almış çocukların, eğitimde akranlarıyla aralarında en az iki sene fark oluştuğunu söyleyerek 2023 Eğitim Vizyonu'nda okul öncesi eğitimin gelişimini ısrarla vurguladıklarını belirten Selçuk, "Mesleki eğitimi birinci öncelik olarak her zaman vurguluyoruz ama bunun yanı sıra vurguladığımız bir diğer konu okul öncesi eğitim. Bir çocuğun hayatının başlangıcı, gömleğin ilk düğmesi denilebilecek nitelikte bir hususiyet, çok önemli. Bu yüzden okul öncesi eğitime mümkün olduğu kadar daha fazla yatırım yapmanın peşindeyiz. Burada 3, 4, 5 yaş için hizmet verecek pırıl pırıl güzide bir okulumuz inşa edildi." diye konuştu.
 
Selçuk; bu okulda çocukların, öğretmenlerin mutlulukla sevinçle eğitim öğretim hayatlarını sürdüreceklerini dile getirerek erken çocukluk eğitiminin güçlü olmasının, aslında ilkokulun, ortaokulun, hatta üniversitenin güçlü olması anlamına geldiğini vurgulayan Selçuk, "Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir çocuk erken çocukluk eğitimi almışsa akranlarına asgari iki sene fark atıyor. O yüzden de erken çocukluğa dair vurgumuzun daha da güçlenerek devam etmesi gerekiyor. Bunu el birliği ile iş birliği ile yapacağımıza eminim. Bundan sonraki faaliyetlerimizde de bunu dikkate alacağız." ifadelerini kullandı.
 
Kırklareli'nin eğitimle ilgili gidişatından memnuniyet duyduklarını dile getiren Bakan Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığı olarak her ili ayrı ayrı takip ettiklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:  "Ama burada eğitimin ortaya koyduğu performans, eğitimle alakalı yapılan işlemler bizi sevindiriyor. Çünkü bazı illerimizin çok daha öncü şekilde eğitimde kaliteyi, standartları yükseltmeye çalışması elbette önem taşıyor. Ülkemizdeki bütün okullarla beraber bu okulumuzda da meslektaşlarımla beraber çocuklarımız için bir gelecek inşa edeceğiz. Bu okulumuzun, bu kurumumuzun herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."
 
Açılışın ardından okulun bahçesinde bulunan "Kırklareli Anadolu Masal Otobüsü"nü gezen Bakan Selçuk, çocuklara masal anlatılacak otobüsü çok beğendiğini belirterek projenin tüm Türkiye'ye örnek olması gerektiğini ifade etti.
 
Bakan Selçuk, Kırklareli'nde Lise Temel Atma Töreninde Konuştu 
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırklareli programı kapsamında Vize Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Temel Atma Töreni'ne katıldı. Mesleki ve teknik eğitimle ilgili çok özel bir bakış açıları olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, "Geçen sene mesleki eğitimin tercihinde yüzde 64'lük bir artış oldu. Yani çocuklarımız, gençlerimiz mesleki eğitime yönelme konusunda yeni bir atılım içerisindeler." diye konuştu.
 
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırklareli programı kapsamında katıldığı Vize Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin temel atma töreninde konuştu. 
 
Törende yaptığı konuşmada, bütün dünyayı izlerken Türkiye'nin de ekonomisini, sanayisini, üretimini, dünyadaki teknolojik gelişmeleri izleyerek, nelerin nasıl yapılması gerektiği konusunda hemen her gün uzmanlarla ve bilim insanlarıyla çalışmalar yaptıklarını söyleyen Selçuk, "Bugün temelini atacağımız bu okulun aslında uzun süren bir problemi de var anladığım kadarıyla, bazı teknik yetersizlikler nedeniyle ama bunu dert edinmiş insanlarımız ve görevlilerimiz de var. Bu güzel bir şey, buna sahip çıkmak ve buradaki okulun inşaatının yapılmaya başlaması için bu kadar gayret sarf etmek gerçekten memnuniyet verici." diye konuştu.
 
Selçuk, eğitimin kalitesini artırmak noktasında gayretleri olduğunu, genel eğitimin çok ötesinde mesleki eğitime ayrı bir bakış açıları bulunduğunu dile getirerek mesleki eğitimi ekonomiyle, demokrasiyle ve istihdamla ilgili gördüklerini belirtti. Selçuk konuşmasına şöyle devam etti: "Bundan dolayı da mesleki eğitime çok özel bir ihtimam gösteriyoruz. 'Ara eleman' diye ifade edilen, aslında bizim 'aranan eleman' dediğimiz, insanlarımızın elemanlarımızın yetişmesi ve bugün hızla değişen teknolojiye uyumunun sağlanması çok çok önemli. Bundan dolayı da mesleki eğitime verdiğimiz önemin neticesini alıyoruz ve bir yıl içerisinde geçen sene mesleki eğitimin tercihinde yüzde 64'lük bir artış oldu. Yani çocuklarımız, gençlerimiz mesleki eğitime yönelme konusunda yeni bir atılım içindeler. Yüzde 1'lik dilimden alan meslek liselerini artık konuşuyoruz. Yüzlerce okulumuzun iş garantili ve iş öncelikli olduğunu konuşuyoruz. 50'den fazla otelin içerisindeki turizm otelcilik liselerimizin durumunu konuşuyoruz, hepsinin iş garantili olduğunu konuşuyoruz. "
 
"Meslek liselerinin uluslararası başarısı dikkati çekiyor"
Selçuk, denizcilik sektöründe uluslararası gemilerde çalışacak teknisyenlerle ilgili geçen ay imzaladıkları protokolle 6 okuldan mezun olan çocukların hepsine iş garantisi sağlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade etti.
 
Animasyon, mobilyacılık ve ayakkabıcılık sektörüyle, 52-53 sektörün hepsiyle birebir görüşerek, her birinin ihtiyacının ne olduğunu somutlaştırarak ve "Neye ihtiyacınız varsa biz buradayız." ifadesini kullanarak protokoller imzaladıklarını ve birtakım çalışmalar yaptıklarını anlatan Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu: "Organize sanayi bölgeleri içinde ve dışında faaliyetlerimiz hızla devam ediyor. Meslek liselerinin artık salgın dönemindeki bu uluslararası başarısı dikkati çekiyor. Niye uluslararası başarı diyorum? Çünkü dünyada ikinci bir ülke yok ki salgın döneminde ülkenin ihtiyaçlarını karşılamada meslek liselerinin en önde koşturması söz konusu olsun. Sadece Türkiye'de meslek liselerinin uzaktan kumandalı solunum cihazları, kızılötesi termometreler, maskeler ve benzeri onlarca, belki yüzlerce alanda üretim içinde olduklarını biliyoruz. Bu başarılarından dolayı da gurur duyuyoruz. 'Meslek lisesi memleket meselesi' derken bunun sahici olmasını, gerçekten hakkının verilmesini, hukukunun korunmasını birinci derecede önemsiyoruz."
 
Bugün temeli atılan meslek lisesinin istihdama katkısının yüksek olacağını ve ilin sanayisine ekonomisine büyük destek sağlayacağını dile getiren Selçuk, kendi görevlerinin, çocukların geleceği için altyapı kurmak olduğunu aktararak "Bu okulları tuğla tuğla, emek emek inşa ederken aslında bir gelecek inşa ediyoruz ve çocuklarımız için mutluluk inşa ediyoruz. Bundan dolayı da sevinç içerisindeyiz. Buradaki işçilerimizin, mühendislerimizin, çalışanlarımızın burada nasıl bir gururla bir okulu inşa etmenin mutluluğuyla çalıştıklarının farkındayız. Ben hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum." 
 
"Meslek eğitim merkezlerinin önü açıldı"
Önümüzdeki yıllarda meslek liselerinin daha büyük atılımlar içerisinde olacağını söyleyen Bakan Selçuk, bunun altyapısının kurulduğunu, tedbirlerinin alındığını ifade etti. Bakan Selçuk, "Okullardaki üretimle ilgili yüzde 15 hazine kesintisi yüzde 1'e indirildi. Meslek Eğitim Merkezlerindeki öğrencilerimizin mezun olduklarında bir de açık liseyi bitirme mecburiyetleri ortadan kaldırıldı, lise mezunu sayılmalarıyla ilgili tedbir alındı, askerlikle ilgili düzenlemeler yapıldı. Bunun gibi daha onlarca tedbir alınarak meslek eğitim merkezlerinin önü açıldı. İnşallah önümüzdeki dönemde iki kanun değişikliğiyle mesleki eğitimle ilgili beklediğimiz son müjdeler de hayata geçmiş olacak. Bunu de umutla, mutlulukla bekliyoruz." dedi.
 
Selçuk, okulun yapımının ve ortaya konulan gayretin Türkiye'nin geleceği için olduğunu ifade ederek Kırklareli'ye yapılan yatırımların artarak devam edeceğinin altını çizen Selçuk, "Artık Kırklareli'nin eğitiminin Avrupa başkentleriyle yarışması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Bizim çevre illerle mukayese etmemizin, karşılaştırma yapmamamızın önemi elbette var ama artık önemli olan şey bizim Avrupa'daki, Kuzey Amerika'daki, Uzak Doğu'daki başkentlerle yarışıp yarışamadığımız noktası. Burada hepimize görevler düşüyor. Elbirliği ile inşallah bunları başaracağız." diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Bakan Selçuk ile beraberindekiler okul binasının temelini attı.
 
Ziya Öğretmen, Kırklareli'nde meslektaşlarıyla buluştu
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezinde "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" programı kapsamında kentteki meslektaşlarıyla bir araya geldi.
 
İl programı kapsamında Valiliği de ziyaret eden Bakan Selçuk, Vali Osman Bilgin ile görüştü.
 
Bakan Selçuk, daha sonra polis memurlarına çiçek vererek Türk Polis Teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.