"MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL PROJESİ" KAPSAMINDA ÖĞRENCİLER SANATLA BULUŞUYOR  

"MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL PROJESİ" KAPSAMINDA ÖĞRENCİLER SANATLA BULUŞUYOR

"Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında somut adımlar atılmaya devam ediyor. 81 ilde güzel sanatlar liselerinin gönüllü öğrencileri, 1000 okuldaki öğrenci arkadaşlarına müzik ve resim alanında bilgi ve birikimlerini aktarıyor. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Özer:  "81 ildeki Anadolu Güzel Sanatlar Liselerimizi 1000 okulumuzla eşleştirdik. Ortaklaşa etkinlikler Kovid-19 salgını nedeniyle çevrim içi gerçekleştirilecek"

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen "Mesleki Eğitimde 1000 Okul" Projesi kapsamında, 81 ilde güzel sanatlar liselerinin gönüllü öğrencileri, 1000 okuldaki öğrenci arkadaşlarına yeteneklerine bağlı olarak müzik ya da resim alanında bilgi ve birikimlerini paylaşıyor.
 
Okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek için başlatılan "Mesleki Eğitimde 1000 Okul" Projesi kapsamında, 1000 okulun öğrencilerinden müzik ve resim alanında yeteneklerini geliştirmek isteyen öğrencilere destek vermek için 81 ilde çevrim içi etkinlikler yapılıyor.
Projede, somut adımlar atılmaya devam ederken güzel sanatlar liselerinde okuyan gönüllü öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde, mart ayında 81 ilde okulların eşleştirilmesinden sonra oluşturulan çevrim içi gruplarda, haftada iki gün birer saat, 1000 okul öğrencilerine müzik ve resim alanında bilgi ve birikimlerini aktarıyor. 
 
Eserler, Platformda Öğrenciler ve Öğretmenler ile Paylaşılacak
Resim alanında etkinlikte yer alan öğrencilerin, program sırasında öğrendikleri bilgiler ışığında, serbest konulu ve serbest malzemeyle birer resim yaparak yarışmaya katılmaları bekleniyor.
 
Müzik alanında ise öğrenciler, etkinlikler sırasında öğrendikleri bir eseri görüntülü olarak seslendirip kaydederek oluşturdukları bireysel videolar ile yarışmaya katılabilecekler.
 
Değerlendirmeye alınacak tüm eserler Nisan ayı sonunda Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne ait ''Mesleğim Hayatım'' platformundan tüm öğrenci ve öğretmenlerle paylaşılacak. 
 
Dereceye giren eserler 24 Mayıs 2021'de https://mtegm.meb.gov.tr adresinde ilan edilecek.
 
Millî Eğitim Bakan Danışmanı Dr. Aylin Şengün Taşçı'nın koordinasyonunda sürdürülen ve iki ay sürecek etkinliğin bitiminde, her ilde öğretmenlerden oluşan jürinin seçimleri sonucu müzik ve resim branşlarında birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecek.
 
Mayıs ayı içince 81 ilde seçilen birinci öğrencilere birer dizüstü bilgisayar, ikinci ve üçüncü öğrencilere de birer tablet armağan edilecek.
 
"Öğretmen, Öğrenci, Veli ve Okul Ortamını İçeren Çok Kapsamlı Bir Proje"
Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer; projenin okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okul ortamını içeren çok kapsamlı bir proje olduğunun altını çizdi. 
 
Projenin her bir bileşeniyle ilgili çok kapsamlı adımlar attıklarını dile getiren Özer, konuşmasına şöyle devam etti: "Proje ile ilgili çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor. Projenin hedeflerinden bir tanesi de 1000 okuldaki öğrencilerimizin kültür ve sanat alanında yeteneklerini geliştirmelerine destek olmaktı. Bu amaçla 81 ildeki Anadolu Güzel Sanatlar Liselerimizi 1000 okulumuzla eşleştirdik. Güzel sanatlar lisesi öğrencilerimiz 1000 okuldaki öğrenci arkadaşları ile müzik ve resim alanında ortaklaşa etkinlikler yapacaklar. Bu etkinlikler, Kovid-19 salgını nedeniyle çevrim içi gerçekleştirilecek. Okullar arası dayanışma ve akran eğitimi açısından da çok güzel bir proje alacak." 
 
Özer, "Mesleki Eğitimde 1000 Okul" Projesi kapsamında kültür ve sanatla ilgili bu etkinliğin gerçekleştirilmesine ve koordinasyonuna emek veren Dr. Aylin Şengün Taşçı'ya, süreci başarılı bir şekilde yöneten Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 81 il müdürüne, 1000 okulun yönetici ve öğretmenlerine teşekkür etti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.