YA DA DERGİSİ, YENİ SAYISINDA "SÖZDE DEĞİL ÖZDE DİSİPLİN" DİYOR .  
YA DA DERGİSİ, YENİ SAYISINDA

YA DA DERGİSİ, YENİ SAYISINDA "SÖZDE DEĞİL ÖZDE DİSİPLİN" DİYOR

Eğitim için kültür, sanat ve yaşam alanlarında nitelikli gündemler oluşturmak amacıyla hazırlanan "Eğitim YA DA Eğitim" dergisinin yedinci sayısı yayımlandı. Dergi, yeni sayısında "Sözde Değil Özde Disiplin" başlığını ele alıyor.

Zengin içeriği ve görsel tasarımıyla dikkat çeken YA DA, eğitimin hayatı kavrayan yüzüne aktüel ve entelektüel dokunuşuyla dikkat çekiyor.
 
Derginin yeni sayısında "Disiplin" konusu; farklı perspektifler, kişiler ve hikâyelerden yola çıkılarak sunuluyor. Eğitimde, sanatta, hatta mutfakta disiplinin ortaya çıkardığı değerler konu alınıyor.
 
Bu sayıda, müzisyen ve besteci Anjelika Akbar'la, "Sanatta Anahtar Beceri'nin Öz Disiplin"le sağlanabileceği başlığıyla verilen derinlikli söyleşinin yanı sıra Şef Mehmet Yalçınkaya ile mutfakta başarının olmazsa olmazı "disiplin" üzerine yapılan bir diğer söyleşi de yer buluyor.  Öte yandan, Prof. Dr. Şule Alan'ın "Sağlıklı Bir Okul İklimi ve Disiplin" başlıklı makalesi, Prof. Dr. Kemal Sayar ile Zübeyde Çakır'ın "Ağaç Yaşken Eğilir mi?", Prof. Dr. Kemal Sinan Özmen'in "Yabancı Dil Öğreniminde Disiplin: Aristoteles ve Bisikletler" başlıklı makaleleri detaylı analizleriyle dikkat çeken yazılardan sadece birkaçı... 
 
Disiplin konusuna dair dergide yer alan diğer başlıklar ise şöyle: "Başarılı Çocuk, Gelişimi Desteklenmiş Çocuktur, Anneannem Gizli Görevde Ya Da Bir Disiplin Hikâyesi, Çocuk Kitaplarında İdeal Çocuk Arayışı, Disiplin ya da Sevginin Gücü, Öğretmenim."  
 
Dünyanın Eğitim Gündemi'nde pandemi sürecinde eğitimin öncelikli tartışma konularına dair birçok zengin makale yer alıyor.  
 
Portre'de bu kez, Türk düşüncesinin sıra dışı isimlerinden Cemil Meriç, farklı bir pencereden anlatılıyor.   
 
Sinema bölümünde, yaşanda disiplinle yer edinen ve bu nedenle beyaz perdeye konu olan yerli ve yabancı kişilikler,'Sinemanın Tanıklığında Disiplin' başlığında okunabiliyor. Ayrıca son filmi Kovan ve sinema anlayışı üzerine yönetmen Eylem Kaftan'la gerçekleştirilen söyleşi dikkatle okunabilecek yazılar arasında bulunuyor.  
 
Okurunu fantastik dünyalara çeken yazar J.R.R. Tolkien ve eserleri hakkında yazılan "Epik Orta Dünyanın Kurucusu: J.R.R. Tolkien ve Sevme Sanatı'nda Disiplin"  başlıklı yazı da yine bu sayıda okuyucunun dikkatine sunuluyor. 
 
Kitaplık'ta ise Zamanın Düzeni, İnsanı Tanıma Sanatı, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Türk Mutfağında Bir Macera Anadolu, Karantina Günlerinde Evin E-Hâli, Mahcubiyet ve Haysiyet kitapları üzerine yapılan değerlendirmeler bulunuyor.
 
YA DA'nın yeni sayısı tüm okullarla, kitap ve dergi satış noktalarında yerini aldı. YA DA dergiye abone olmak ve içerik hakkında bilgi edinmek için yadadergi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.